GIMP este cea mai buna alternativa la Adobe Photoshop pe Linux. Daca ati folosit Photoshop, veti observa ca GIMP are setari diferite si dispuneri diferite a instrumentelor decât Photoshop. Pentru a ajuta utilizatorii Photoshop care trec la GIMP, Diolinux a creat un pach care imita Adobe Photoshop in GIMP.
PhotoGIMP nu este un software de grafica . Este un patch pentru GIMP 2.10+. Trebuie sa aveti GIMP instalat pe sistemul dvs. pentru a utiliza PhotoGIMP.
Când aplicati patch-ul PhotoGIMP, este modificat aspectul GIMP pentru a imita Adobe Photoshop.
- Instaleaza in mod implicit sute de fonturi noi
- Instaleaza noi filtre Python, cum ar fi „heal selection”
- Adauga un nou ecran splash
- Adauga noi setari implicite pentru a maximiza spatiul
- Adaugati comenzi rapide de la tastatura similare cu Adobe Photoshop
PhotoGIMP este compatibil in principal cu GIMP instalat prin Flatpak. Daca ati instalat GIMP folosind Flatpak, puteti pur si simplu copiati aceste foldere ascunse in directorul principal si il vor converti pe GIMP in Adobe Photoshop.
Gimp instalat in varianta clasica (apt, yum, eopkg). Daca ati instalat GIMP, locatia pentru fisierul de configurare GIMP ar putea fi ~ /.config/GIMP/2.10. (testat in Ubuntu, Solus)
Copiati continutul directorului (dupa dezarhivarea pach-ului) var/app/org.gimp.GIMP/config/GIMP/2.10 in directorul ~ /.config/GIMP/2.10. si porniti GIMP pentru a vedea splash-ul PhotoGIMP.
Daca incercati PhotoGIMP, spuneti-ne daca merita instalarea sau nu.
Daca aveti notificări privind încălcarea drepturilor de autor pe websiteul gnulinux.ro, trebuie să includeti următoarele informatii: 1. Informațiile de contact
- nume complet, adresa de e-mail, adresa fizică si numărul de telefon. 2. O descriere a lucrării în privința căreia credeți că vi s-au încălcat drepturile
- descrieți în mod clar și complet conținutul protejat prin drepturile de autor pe care încercați să îl protejați. 3. Adresă URL care încalcă drepturile de autor
- Reclamația trebuie să conțină adresa URL exactă a conținutului despre care considerați că vă încalcă drepturile.
- Reclamația trebuie să conțină adresa URL exactă a conținutului care considerați că a fost copiat/plagiat. 4. Trebuie să acceptați copiind textul din afirmațiile care urmează: Consider, cu bună credință, că utilizarea materialelor protejate prin drepturi de autor descrise mai sus, despre care se presupune că încalcă drepturile, nu este autorizată de deținătorul drepturilor de autor, de reprezentantul său sau de lege.”
.Informațiile cuprinse în această notificare sunt exacte și declar, că sunt deținătorul drepturilor de autor sau că sunt autorizat(ă) să acționez în numele deținătorului unui drept exclusiv despre care se presupune că a fost încălcat. 5. Semnătura dvs.
Reclamația trebuie să includă in partea de jos, numele si prenumele in clar a deținătorului drepturilor de autor sau a unui reprezentant autorizat să acționeze în numele acestuia.